PLC Programmable Logic Controller FX1N-24MR Industrial Control Board Relay Module with Analog DC 24V Automated Industry Supplies
★★★★★ 4.2 32 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by agencialocutores.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
PLC Programmable Logic Controller FX1N-24MR Industrial Control Board Relay Module with Analog DC 24V Features: 1. The function is compatible with FX1N series, input high‑speed pulse C235, C251, Y0 can send 10K pulse2. Power circuit has undergone multiple anti‑interference designs, without fear of various harsh electromagnetic interference working environments3. Can be used flexibly in various industrial automatic control occasion, such as metallurgy, chemical industry, plastics, textile, food, packaging, printing, building materials, woodworking, central conditioning, environmental protection equipment4. Suitable for industrial control equipment for production machinery, industrial assembly lines, and various machine tools in industries such as single process control devices5. Relay delay module come with small size, stable structure and excellent performance Specifications: Item Type: PLC Control BoardMaterial: PlasticModel: FX1N-24MRWorking Voltage: DC24 (V)Output Frequency: 10 (kHz)The Setting Method is As Follows: After clicking the + sign in front of the parameter in the program data list, the PLC parameter will appear, and then double-click the PLC parameter and the parameter setting interface will appear. In the parameter setting interface, set the memory capacity from 8000 to 2000The programming line USB to TTL and USB to 232 driver are the sameAfter installing the driver, a serial port will appear. Please select a baud rate of 9600 when downloading.This PLC series has 2 independent 232 serial ports, one is 232 level 9pin port (2: TXD 3: RXD 5: GND), the other is TTL Level 4pin Port (1: GXD 2: TXD 3: RXD 4 : 5V), both of these ports are programmable and connected to the touch screen. When programming, the 9pin port uses the USB-232 cable. the 4pin port uses the USB-TTL cable. When connecting the touch screen, the 232 level 9pin port is dire
  • 5. Relay delay module come with small size, stable structure and excellent performance
Voltage 24 Volts
Brand Name Generic
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer DAVITU
Material Type Metal
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
32 ratings | 13 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (25)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (4)